Ana Sayfa  

Eksimer Laser

EKSİMER LASER İLE AMELİYAT OLMAM GEREKİR Mİ?

Bu operasyon çok nadir bazı durumlar dışında ESTETİK bir operasyondur. Olma gerekliliği kişinin kendi ihtiyaçlarından kaynaklanır ve zorunluluk yoktur. Doktorunuz sadece bu operasyon için uygun olup olmadığınızı inceleyecek ve size bir sonuç verecektir. Operasyon konusunda son kararı hasta kendisi verecektir.

LAZER AMELİYATI İÇİN POTANSİYEL HASTALAR KİMLEDİR?

  • 18 yaş üzeri hastalar
  • 18 yaş altı fakat iki göz arasındaki numara dengesizliği nedeni ile gözlük veya kontakt lens kullanamayan hastalar.
  • Kornea nakli, göz yaralanması sonrası göz yüzeyinde düzensizlik olan hastalar.

LAZER OPERASYONU NE KADAR SÜRER?

Ortalama iki göz için 10 dakika sürer.

LAZER OPERASYONU AĞRILI MIDIR?

Operasyon öncesi gözlerinize bir kaç kez uyuşturucu damlalar damlatılır. Operasyon sırasında bası hissedilebilir ancak ağrılı bir operasyon değildir.

LAZER SONRASI GÖZ NUMARALARINIZ ‘0’ OLACAK MI ?

Operasyonun amacı  sizi gözlüksüz olarak günlük tüm aktivitelerinizi  (Araba kullanmak dahil) sürdürebilecek görmeye kavuşturmaktır. Herkesin 0.25-0.5 derecelik bir kusuru vardır ve bu kusur ek bir gözlük düzeltmesine ihtiyaç gerektirmez. Operasyon sonrasında derecenizin ne olabileceği genellikle operasyon öncesi gözlük derecenizin seviyesine bağlıdır.  (Bu konuda doktorunuz ön görüşme sırasında sizleri aydınlatacaktır)

LAZER SONRASI GÖZLERİM YILLAR SONRA TEKRAR ESKİ NUMARASINA DÖNER Mİ?

PRK sonrası 3-6 ayda, LASIK/İNTRALASIK sonrası 1-3 ayda gözleriniz kalıcı bir dereceye kavuşur.  Bu süre sonrasında yaşlılık değişimleri haricinde numaranızda bir oynama beklenmez. Ancak bazı kişilerde, özellikle yüksek numaralarda, gençlerde numarada yıllar içinde bir gerileme olabilir; ama bu gerileme hiçbir zaman eski numaraya tekrar dönme şeklinde olmaz

LAZER OPERASYONU İLE YAKIN GÖRME KUSURLARI DÜZELİR Mİ?

Yakın görme kusurları (Prespyopi) 40 yaş üzerinde her kişide ortaya çıkan kusurlardır. Tedavisinde gözlük kullanılır.  Size yapılan operasyon sadece uzak görme kusurlarınız içindir ve ileride (40-50 yaşlarda) ortaya çıkacak yakın görme bozukluklarını engellemez.  Zaman zaman medyada çıkan yakın görmenin düzeltilmesi ile ilgili haberler bahsedilen teknikler uzak görmenin bozulması ile yakında yapılan iyileştirmelerle ilgilidir. Hem yakın hem de uzak görmenin mükemmel olabileceği bir yöntem mevcut değildir. Kliniğimizde 40 yaş üzeri hastalar için MONOVİZYON denilen baskın olmayan gözün -1.00 derece miyop bırakılması ile günlük aktivitelerdeki (saat, cep telefonu, markette etiket okuma gibi) yakın görmenin düzeltilmesi hastalara öneri olarak sunulmaktadır. ( Bu konudaki alternatifler için doktorunuza danışınız).

LAZER SONRASI GÜNLÜK HAYATIMA NE ZAMAN DÖNEBİLİRİM?

PRK/lLASEK sonrası 2-3. günde, Lasik/Intralasik sonrası ertesi gün günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

TEDAVİ SONRASI KARTAL GÖRMESİ ELDE EDİLEBİR Mİ?

Kartal görmesi WAVEFRONT tedavisinin magazinsel adıdır. İnsan gözünün yapısı kartal gibi görmeye elverişli değildir. Lazer hiçbir zaman gözün diğer tabakaları kaynaklı görme eksiklerini, göz tembelliğini  düzeltmez. Gözlükleriniz ile ameliyat öncesi ne kadar görüyorsanız ameliyat sonrası beklenti o kadardır. Wavefront sadece daha iyi bir kontrast ve gece görmesi olanağı sunar.

GÖZLERİMDE NUMARA KALIRSA NE YAPILABİLİR?

Tedavi sonrası başarı orana kişiye ve numaraya göre değişir. Ameliyat öncesi başarı şansı hakkında size bilgi verilecektir. Eğer beklenilenin dışında bir numara kaldı ise ve bu numara hastanın günlük hayatında rahatsızlık verirse ek bir lazer tedavisi ile bu numara düzeltilebilir.

HANGİ TÜR AMELİYATI TERCİH ETMELİYİM?

Tüm operasyon tiplerinin avantaj ve dezavantajları vardır. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir. Gelişen teknoloji ile tüm operasyon tipleri yüksek başarı ve güvenirlilikle uygulanabilmektedir. Doktorunuzun önerdiği bazı özel durumlar haricinde, kişi kendi ihtiyaç ve endişelerine göre herhangi bir operasyon tipini tercih edebilir.

LASER SONRASI KURU GÖZ ŞİKAYETLERİ KALICI MIDIR?

Eksimer laser sonrasında kuru göz şikayetlerini kalıcı olduğuna dair bir veri elimizde yoktur. Laser sonrası kuru göz esas olarak kornea hassasiyetinin azalması nedeniyle ortaya çıkar. Kornea hassasiyetinin düzeldiği 6-8. aydan sonra kuru göz şikayetleri de  düzelir. Özellikle orta yaş bayanlar,kontakt  lens kullananlar,bilgisayar kullananlarda daha uzun süreli ve şiddetli olabilir.

LASER SONRASI GECE GÖRMEM NASIL OLUR?

Karanlıkta göz bebeğimiz büyüdüğü için hepimiz daha kötü görürüz. Geçmişte laser sonrasında gece görme şikayetlerini sıklıkla rastlanırdı. Ancak gelişen teknoloji ile optik zonlar, prolat ve wavefront bazlı operasyonlarla bu şikayetler sorun olmaktan çıkmıştır.

EXCİMER LASER OPERASYONU SONRASINDA KÖR OLMA RİSKİM VAR MI?

Laser ameliyatı sonrasında körlük beklenen bir durum değildir. Laser operasyonu gözün kornea adı verilen camsı kısmını şekillendirilmesi ile uygulanır. Kornea damarsız olması nedeni ile vücudun en dayanıklı organlarından biridir. En kötü hasarında bile kornea nakli ile değiştirilebilmesi şansı vardır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile korneada böyle bir hasar ortaya çıkma riski nerdeyse sıfır düzeyindedir.
Laser sonrası beklenilen ve sıkıntı yapabilecek en önemli iki komplikasyon enfeksiyon ve kornea incelmesi ile ortaya çıkan kornea ektazisidir. Son yıllarda gelişen antibiotikler ile laser sonrası etkin olabilecek mikroorganizmaların büyük bir çoğunluğuna karşı işlem sonrası koruma sağlanmıştır. Korneal ektazi ise korneal kollajen crosslinking operasyonu ile durdurulabilmektedir. Laser operasyonlarının yapılmaya başladığı son 20 yıl içerisinde bu operasyonun uygunluk ve risk kriterleri oldukça kesin şekilde belirlenmiştir. Doktorunuz sizi muayene sonrası oluşabilecek size özel riskler ve seçilmesi gereken ameliyat tipi konusunda sizi bilgilendirecektir.

Sıkça Sorulan Sorular kategorisindeki diğer başlıklar
Eksimer Laser
Keratokonus - Crosslinking