Ana Sayfa  

Bıçaksız Laser INTRALASIK

FEMTO LDV®  (Ziemer)

Eksimer Laser cerrahisinde flep oluşturma teknolojisinde önemli gelişmeler olmaktadır. Yakın zamana kadar mekanik olarak metal bir bıçak kullanarak mikrokeratom ile yapılan flep kesileri, femtosecond laser teknolojisinin gelişmesi ile bıçaksız olarak laser ile yapılmaya başlanmıştır.
Femtosecond laserler ile yapılan INTRALASIK (Bıçaksız Laser) ameliyatlarının en önemli avantajları:

  1. Oluşturulan flebin kalınlığının her noktada aynı olması (Mikrokeratom kesilerinde merkezi ince dış kısmı kalın menüsküs tarzı flep oluşur)
  2. Oluşturulan flebin kalınlığının standart sapmasının 10 mikron civarında olması (Mikrokeratom fleplerinde bu sapma 20-25 mikron civarındadır)
  3. Hassas kesi mekanizması sayesinde çok ince 90-110 mikron kalınlığında flep  olurturabilmesi ve kornea direncini zayıflatıcı ekinin  minumuma  indirilebilmesidir.

Bu işlemler yapılırken femtosecond laserin kornea dokusuna ilettiği enerji ne kadar az ise işlen o kadar hassas ve yan etkilerden arınmış şekilde yapılabilir.

Kliniğimizdeki FEMTO LDV®  Laser 1000 kHz tekrar hızı, nano joule seviyesindeki düşük enerjisi ve 1 mikronun altındaki spot çapı ile benzerleri arasında en düşük çevre doku etkisine sahip femtosecond laserden biridir.
Küçük elçiği (Şekil 1) sayesinde hastanın işlem sırasında yatak değiştirmesi gerekmez, çevre doku minimal etkisi nedeni ile hava balonları oluşturmadığıiçin eksimer laser tedaivsine geçmek için beklemek gerekmez ve işlem çok kısa sürede bitirilebilir.  Laser kafasının özel yapısı nedeni ile çevresel ısı nem değişimlerinden etkilenmez ve her ortamda sabit enerji çıktısı sağlayabilir.

Şekil 1: Hasta yatak değiştirmeden ekismer laser ile aynı yatakta işlem tamamlanabilir